Blizzard, BlizzConline’ı İptal Etti

Blizzard, etkinliği “güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı” olacak şekilde yeniden tasarlayacak.

Blizzard, gelecek yılın başlarında yapılması planlanan BlizzConline’ı iptal edeceğini ve gelecekteki BlizzCon etkinliklerini daha “güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı” olacak şekilde yeniden tasarlamak için çaba sarf edeceğini duyurdu.

Blizzard yayınladığı bir blog yazısında, şirketin etkinliği düzenlemek için harcayacağı enerjiyi, özellikle “ekiplerini desteklemek, oyunları ve oyuncu deneyimlerini geliştirmek için” harcayacağını açıkladı.

Blizzard, etkinliğin düzenleneceği Şubat ayında oyunlarıyla ilgili duyurular yapmayı planlıyor, ancak bu duyurular geçmiş yıllarda kullanılan etkinlik formatında yapılmayacak.

Blog gönderisinde açıkça belirtilmemiş olsa da bu duyuru, Kaliforniya eyaletinin, Activision Blizzard’a frat boy (erkek dayanışması) kültürünü teşvik ettiği, kadın çalışanlar aleyhine eşit işe eşit maaş ödenmediği, terfilerde erkeklerin kayrıldığı ve cinsel taciz ortamı yarattığı gerekçesiyle açtığı davanın ardından yapıldı.

BlizzCon, devam eden COVID-19 salgını nedeniyle son etkinliğini çevrimiçi bir formatta yapmıştı. Fiziksel etkinliklerin bir çoğu geri dönmüş olsa da bir sonraki BlizzCon etkinliğinin yüz yüze yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

Blizzard’ın resmi açıklaması

“İlk BlizzCon 16 yıl önce düzenlendi ve o zamandan beri etkinlikte çok şey değişti. En önemlisi oyuncular bir araya gelip kendilerini daha büyük topluluğun bir parçası gibi hissettiler.”

“Önümüzdeki BlizCon’un mümkün olduğunca güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı hissettirmesini sağlamalıyız. Oyuncularımızla sürekli iletişim kurmaya kararlıyız ve BlizzCon’un bu yolda büyük bir rol oynadığını görüyoruz. Düzenleyeceğimiz yeni etkinlikte yapacaklarımız konusunda oldukça heyecanlıyız.”

Blizzard