DDR5 Çok Daha Pahalı Olacak

Bilgisayarlarımızın RAM’ine yapacağımız bir sonraki büyük yükseltme olan DDR5’in kısa süre içinde piyasaya çıkması bekleniyor ve bir MSI blog gönderisine göre, muhtemelen DDR5’i elde etmek için fazladan ödeme yapmamız gerekecek. DDR5 bellek modülleri hakkında bilmeniz gereken her şey başlıklı gönderi, DDR5’i önceki sürüm DDR4’e kıyasla bu kadar özel yapan şeyin kısa ama bilgilendirici bir özetini sunuyor.

Tom’s Hardware’de yer alan yazının sonuna doğru , MSI, DDR5’in fiyatlandırması için tahminlerini şu şekilde belirtiyor: “Tarihsel olarak bakıldığında, daha yeni bir bellek teknolojisi, önceki nesle göre her zaman %30-40’a yakın daha pahalı olmuştur. Ancak, bu sefer DDR5 maliyetlerine başka ek bileşenlerinde maliyetleri eklenecek. Sonuç olarak, piyasaya sürüldüğünde DDR4’e kıyasla %50-60 oranında daha pahalı olmasını bekliyoruz.”

MSI ayrıca, şirketin tüm büyük bellek satıcılarıyla yakın çalışmaya başlar başlamaz anakartlarında DDR5 desteği sağlayacağını duyurdu.

Bu makasın ne kadar süre açık kalacağı konusu da muallak. Yine iyimser tahminlere göre DDR5 belleklerin DDR4 belleklerin fiyatına inmesi 2 yıla yakın bir süre alabilir.

Özellikle ülkemizde yaşanan döviz krizini de baz alırsak bizler için DDR5 ulaşılması zor bir ürün olacak gibi gözüküyor.