İlk Windows 11 Güncellemesi Yayınlandı

Bazı güvenlik sorunlarının giderildiği ilk Windows 11 güncellemesi 12 Ekim’de yayınlandı. Güncellemenin, Microsoft’un daha önce söylediğinin aksine Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamayan cihazlara da geldiği reddit, Digital Trends gibi çeşitli sosyal medya mecralarında belirtiliyor.

Microsoft, daha önce yaptığı sayısız- neredeyse tehdit seviyesine varan- “Donanımızı güncelleyin!” uyarılarının ardından fikrini şimdilik değiştirmiş gibi görünüyor.

İlk Windows 11 güncellemesi AMD işlemci sorununu çözmüyor

AMD işlemcilerinin Windows 11’de gösterdikleri performans sorunlarının (aşırı yüklenme sonucu donma, yavaşlık vb.) bu güncellemenin kapsamında olmadığı belirtiliyor.  Güncellemenin birtakım güvenlik sorunlarını düzelttiği ifade ediliyor. Microsoft’un, ilerleyen dönemde “desteklenmeyen” işlemciye sahip sistemlere tekrar güncelleme yayınlayıp yayınlamayacağı merak konusu.

Eğer Windows 11’i henüz yüklemediyseniz Microsoft 11’in sistem gereksinimlerini olduğu kadar, çoğu bilgisayarın Bios menüsünde kapalı olan TPM 2.0’ın da sisteminizde aktif olması gerek.  TPM 2.0 (Güvenilir Platform Modülü)  Windows 10, TPM’in sistemde aktif tutulmasını öneriyordu ancak kullanıcıyı zorlamıyordu. Windows 11 ile, Microsoft kullanıcı sistemlerini korumak için TPM 2.0’ın aktive edilmiş olmasını zorunlu kılıyor. 

Ancak bu TPM zorunluluğu, belli AMD veIntel işlemcilerini liste dışı bırakıyor. Microsoft’un yayınladığı listelere dahil olmayan işlemcileri kullanan bilgisayarlar bu yüzden Microsoft’a göre “Wİndows 11’in yüklenmemesi gereken” sistemler.