Netflix Abone Sayısı 214 Milyon’u Aştı!

Netflix Abone Sayısı 214 Milyon’u Aştı!

Squid Game bu sonbaharın en büyük sürpriz yapımı oldu, Netflix’e de bu başarısıyla büyük kâr getirdi. Şirketin üçüncü çeyrek finans raporunda, video akış hizmeti devi dünya çapında 214 milyon üyeye ulaştığını açıkladı ve kârlılığının da geçen yıla göre %16 artışla 7,5 milyar dolara çıktığını duyurdu.

Bu dönemde Netflix’e 4,4 milyon yeni ücretli üye katıldı. Bu başarının ciddi bir bölümü Squid Game’in başarısıyla doğrudan ilgili. Netflix’e göre, “dudak uçuklatan” bir sayıda, yani 142 milyon hanede Eylül ayında çıkan popüler Kore dizisi izlendi. Netflix’in “en büyük TV şovu olan” Squid Game, 94 ülkede platformun bir numaralı dizisi oldu. Yapımın şirket için değeri iddialara göre 900 milyon dolara çoktan ulaşmış durumda.

Squid Game dışında, Netflix, La Casa de Papel’in ve Sex Education’ın başarılarının altını çizdi. Bu iki yapım sırasıyla 69 ve 55 milyon hanede izlendi.

Netflix’in Squid Game ile yakaladığı bu son başarı, Dave Chappelle özel programıyla ilgili yaşanan tartışmayla zıtlık oluşturdu. Yapım trans çalışanlar tarafından içeride tepkiyle karşılandı ve en az bir organizatör görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Chapelle’in programı zarar verici ve transfobik olmakla suçlanıyordu ve komedyen Hannah Gadsby gibi isimlerin de tepkisini çekmişti.

Yılın geri kalanına bakacak olursak, Netflix, 2019 yılının hit dizisi Witcher’ın ikinci sezonunun çıkışına hazırlanıyor. Yapımın 17 Aralık’ta çıkması bekleniyor. Netflix ayrıca yakın zamanda Roald Dahl Hikayeleri Şirketi’ni satın almıştı, bu sayede de Dev Şeftali, Matilda, Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi hikayelerin film veya dizilerinin yapılmasının yolu açılmıştı.