Twitch Türkiye’de Sular Durulmuyor!

6 Ekim Çarşamba gününün sabah saatlerinde yaşanan Twitch veri sızıntısı, internet dünyasının gündemine oturmuştu. Yaşanan sızıntıda platformun kaynak kodlarından gelecek projelerine, yayıncıların kazançlarından şirket içerisinde geliştirilen siber güvenlik araçlarına kadar internet üzerinde herkesin indirmesine açık olarak paylaşılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise bu sızıntı ile bağlantılı olarak bir Twitch Bit olayı patlak verdi.

frmtr.com isimli platformun Knight Online oyunu için açılan forumda “Hırsız Ko Yayıncıları” adında bir başlık açılarak 6 Ekim Çarşamba günü yaşanan sızıntılardan elde edilen veriler ile ilk olarak onlarca Knight Online yayıncısının, daha sonra ise başka kategorilerde yüzlerce yayıncının Twitch Bit sistemi üzerinden yasadışı olarak gelir elde ettiği iddia edildi.

Nedir bu Twitch Bit olayı?

frmtr’deki ALCEROS21 ve polemiq31 isimli kullanıcılar tarafından paylaşılan bilgilere göre bir grup insan, çeşitli Twitch yayıncıları ile iletişime geçerek çalıntı kredi kartları veya çeşitli sistemler üzerinden yapay reklam gösterimi sağlayabileceklerini ve yüksek miktarlarda gelir sağlayabileceklerini vaat ediyor.

İddialara göre anlaşmayı kabul eden yayıncılara anonim olarak yüksek miktarlarda bit bağışı yapılıyor ve ay sonunda bu kazanç anlaşılan oranlarda bölüşülüyor ve böylece para Twitch üzerinden yasadışı bir gelir elde edilmiş oluyor.

Ünlü Yayıncı Jahrein Olayın Üstüne Gidiyor

Ünlü Twitch yayıncısı Jahrein ise bu olayın üstüne giden ve temiz bir twitch için çabalayan insanların başıda geliyor. Ünlü yayıncı sağlık sorunları nedeniyle bir süredir yayın açmıyordu. Dün akşam sağlık sorunlarına rağmen gerçekleştirdiği kısa süreli yayında da bu konuya değinen Jahrein(Ahmet Sonuç) bugün Bloomberg International’a konuyla ilgili açıklamalar yapacağını duyurduğu bir tweet paylaştı.