Wheel of Time İçin Sıfırdan Stüdyo İnşa Edilmiş

Amazon’un çıkarmaya hazırlandığı Wheel of Time o kadar büyük ki, Amazon sonunda yapımı çekeceği büyük bir stüdyo aramayı bırakıp yapım için Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yepyeni bir stüdyo inşa etme kararı aldı ve kitabın yazarı Robert Jordan’ın ismini verdi.

GQ’nun haberine göre, yapımcı David Brown, yapımı çekmek için arayışlara başladıklarında Los Angeles, Atlanta, Londra, Budapeşte ve Prag’daki büyük stüdyoların çoktan rezerve edildiğini gördüklerini söylüyor. Brown, “Dizi yaratıcı açıdan oldukça dolu olacak. Fakat bunu nasıl çekeceğiz? İşte tam bu noktada 32 milyon metrekarelik devasa bir stüdyo inşa etme kararı aldık” diyor.

Amazon böyle bir stüdyoyu aramak yerine, Prag’da daha önceden nakliye firmalarına hizmet etmiş endüstriyel binaları satın alarak Jordan Stüdyoları’nı inşa etmiş. Stüdyoda görsel efekt birimi, dublör gym’i, kostüm departmanı, yazar ekip için ofisler, muhasebe ve “futbol sahası büyüklüğünde ses geçirmez stüdyo” ve daha birçok bölüm bulunuyormuş.

Alan üzerinde bu tip bir kontrol sahibi olması Amazon’un yaratıcı süreçlerde daha fazla risk alabilmesine olanak tanımış. Haberde, yapım için Two Rivers adındaki bir kentin nasıl inşa edildiği, ve ardından tek bir sahne için nasıl yerle bir edildiği paylaşılıyor.

Prodüksiyonun boyutu, yapımın Game of Thrones gibi en prestijli TV dizileriyle rekabet edebilecek bir dizi yaratılmasına yardımcı oluyor. İddialara göre, Amazon kurucusu Jeff Bezos, Amazon için kendi Game of Thrones’unu istemiş. Yapımcı Mike Weber de zaman geçtikçe daha da pahalı hale gelen Game of Thrones’un ilerleyen sezonlarındaki bölümleri gibi bölümler çekilmesi konusunda izleyicilerin beklentisinden bahsediyor. Wheel of Time için bölüm başı maliyetin 10 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Dizi 19 Kasım’da yayınlandığında ve ilk üç bölüm birden çıktığında bu adımların ve çabaların ne kadar meyve verdiğini hep beraber göreceğiz.